RC Recenze: Rozdělená srdce - Bettina Belitz

31. října 2012 v 16:50 | Zdenina |  Recenze na knihy
Lehká romance pro dívky, která mě nijak nenadchla a dost jsem se nudila, ale námět nočních můr byl pěkný. Jen kdyby to byl horor, bylo by to o dost zajímavější.

Děj:
Elisabeth se s rodiči přestěhovala z velkého města na venkov a to ona špatně snáší. Musela opustit své kamarádky i svou oblíbenost a nastoupit do školy v zapadákově, kde si všichni myslí, že je rozmazlená městská holka, co nad všemi ohrnuje nos. Jenže Elisa se stále cítí unavená a pronásledují ji noční můry, které se opakují. Pak se však náhodou setká s Colinem, který je rozhodně hodně divný - jednu chvíli je přátelský a druhou naprosto nepříjemný a odtažitý - a Elise se nadobro změní svět. Její otec s Colinem na sebe vrčí a vychází najevo, že oba jsou zmorové, tedy noční můry, a vysávají lidem během spánku sny. Colin je čistokrevný, dokonce se tak narodil, ale Elisin otec je polokrevný.
Dokáže se Ellie vyrovnat s faktem, že její otec i přítel jsou nestvůry? Zachrání své sny i duši? Nebo snad podlehne? A jak dopadne jejich setkání s dalším, ještě nebezpečnějším zmorem?
.
O knize:
Námět knihy je zajímavý, noční můry jako démoni vysávající lidem sny je fascinující, ale rozhodně nic originálního. Tohle téma se vyskytuje snad ve všech kulturách a ukrývá se v lidových pověstech, jen se vyskytují pod různými jmény, jako Morana, můra, noční běs a další.
Lidé od pradávna měli strach z noci i snů, které vás mohly ovládnout. V temnotě noci se po zemi pohybovali přízraky a démoni, kteří číhali na neopatrné lidi. Skutečně stávalo, že se občas lidé ze spánku už neprobrali a zemřeli. Tvrdilo se, že jim na hrudi seděla noční můra a zahubila ho. I na to je v knize poukázáno.
.
Můj názor:
Kniha sice měla zajímavý námět, ale jeho potenciál využit nebyl a vznikla z toho jen romance pro mladé dívky. Nic víc v tom hledat nelze.
.
Takhle se mi děj ještě nikdy nevlekl. Byl sice čtivý, ale zároveň se 400 stran nic nedělo. Ellie a Colin se jen pronásledovali a odháněli, její otec jim zakazoval ve stýkání a to je všechno. Žádná akce nebo napětí tu nebylo.
Stále jsem čekala, kdy se začne něco dít a ono nic. Kdyby měla kniha tak 200 stran, bylo by to dostačující a jednalo by se o příjemnou oddychovku, ale takhle jsem se šíleně nudila a několikrát se chtěla na knihu vykašlat.
.
Abych jen neodsuzovala, tak jako romance bez akce to nebylo špatné, jen hrozně zdlouhavé. Ale ten kdo hledá lehkou romantiku, nad kterou nemusí vůbec přemýšlet, tak bude jistě spokojen. Já však od knih chci i něco víc.
.
Jen po grafické stránce se mi kniha hodně líbila, všechno bylo sladěné a upravené, kapitoly ozdobené lístečky a co se týče estetiky, tak byla povedená.
.
Závěr, tedy posledních 70 stran, byl najednou hrozně zběsilý a následovala jedna akce za druhou, až jsem to málem nestačila sledovat. Všichni tam pobíhali sem tam a zachraňovali se navzájem.
Konec sice zůstal otevřený, ale následující díly číst neplánuji, nijak mě tato kniha nenalákala. Ono když se víc jak ¾ knihy nudíte, tak poslední část už vás nevytrhne. Dočetla jsem ji a za to samotné jsem ráda.
.
Elisabeth (Elisa či Ellie) je divná a nevyrovnaná dívka, která nevěděla, co chce. Chvílemi se chovala jako rozmazlená malá holka a jindy byla vcelku v pohodě, takže se ani nedivým jejím spolužákům, že netušili, co od ní mohou čekat a považovali ji za nafrněnou. Bohužel její chování bylo až příliš předvídatelné, takže už od začátku jsem věděla, že se nenechá odradit a bude za Colinem běhat dál.
Colin je běžný trpící typ z romancí, takže i když Ellie miluje, stále si to nechce přiznat a odhání jí, aby jí ochránil. Sice zprvu budí dojem drsňáka, který zamorduje všechny, ale přitom je to citlivá duše a lidem neubližuje.
Ostatní postavy nebyly pro příběh nijak důležité a ztrácely se v něm. Všechno se prostě točilo okolo dvou hlavních hrdinů a hlavně kolem Ellie, která nás celou knihou provázela svými zmatenými pocity.
.
Kniha mě dosti zklamala a nijak nezaujala, dočítala jsem si téměř s odporem, prostě mě vůbec nebavila. Ale je to jen a jen můj názor, takže někomu jinému se líbit může.
.
Rozdělená srdce je nenáročná, velmi předvídatelná, zamilovaná romance s nadpřirozenem pro dospívající dívky, kde se akce dočkáte až v závěru.
Jako lehká oddychovka docela ujde, hlavně se jen v příběhu nesnažte objevit něco hlubšího, nic tam není.
.
Hodnocení: 4/10
.
Tímto bych chtěla nakladatelství Fragment za poskytnutí výtisku k recenzi.
Název: Rozdělená srdce (orig. Splitterherz, 2010)
Autor: Bettina Belitz
Vazba: Tvrdá s přebalem
Počet stran: 480
Vydal: Fragment, 2012 (1. vydání)
Doporučená cena: 399 Kč
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Freckles Freckles | Web | 31. října 2012 v 17:18 | Reagovat

Já si říkala, že to asi nebude takové terno. Jak vidím, měla jsem bohužel pravdu. Ta knížka je nádherná na pohled, ale zase ten typický hrdina s chováním Edwarda :-|
Nevíš, jestli je to série nebo pouze jeden díl?

2 Zdenina Zdenina | Web | 31. října 2012 v 17:23 | Reagovat

[1]: Konec byl hodně otevřený, takže předpokládám, že jich bude víc. Myslím, že jsem něco slyšela o trilogii.

3 Sawr Sawr | Web | 31. října 2012 v 21:11 | Reagovat

S názorem na tuto knížku můžu jedině souhlasit. Elisabeth byla pro mě naprosto nepochopitelná hrdinka a Colin ztratil mé sympatie v okamžiku, kdy spolu s Elisabeth byli v rybníku (nebo v čem.) Popisy byly zbytečně zdlouhavé a podrobné. Přesto se pokusím přelouskat i další díl :)

4 Freckles Freckles | Web | 31. října 2012 v 23:05 | Reagovat

[2]: Hm. Tak to si ještě pořádně rozmyslím, jestli se do toho pustím.

5 nel-ly nel-ly | Web | 5. listopadu 2012 v 20:20 | Reagovat

tak jsem dočetla... prvních cca 200 stran by se dalo skrohnout míň než na půlku a hrdinka mě rozčilovala
a to vzpomenutí Smtívání v textu, to byl výsměch, pokud rhdinka byla na Stmívání několikrát, tak autorka zjevně taky... ale nápad těch snových démonů se mi líbil, dokonce i příběh nebyl zlý, jen to bylo celé nějak špatně pojaté

6 Melissa Melissa | 17. listopadu 2012 v 14:37 | Reagovat

Kniha mě když jsem viděla že vychází strašně zaujala, obálka je moc pěkná. No ale knihu jsem ještě nečetla a to hlavně proto že jsem se skoro všude dočetla že je to nic moc a nebo že to je jen taková slabá romance nic poutavého. Tak nevím nakonec jsem se teda rozhodla že si knihu radši půjčím jen z knihovny. tak jsem na ni zvědavá.

7 Zuzzi Zuzzi | Web | 27. listopadu 2012 v 16:18 | Reagovat

Tak nakonec jsem asi ráda že jsem si o ni u Fragmentu nezažádala. Podle anotace nevypadala špatně, ale když jsem potom viděla recenze, a že těch negativních není zrovna málo, docela mě to odradilo. Možná až budu hledat knížku na utřídění myšlenek mezi dvěma napínavými, ale jinak se na ni asi nechystá, povedená recenze :)

8 give-me-love-forever give-me-love-forever | Web | 26. srpna 2013 v 15:26 | Reagovat

Knihu jsem dočetla včera a mě naopak hrozně bavila a na konci po přečteních posledních řádků mi dokonce slza ukápla. Prostě jsem celý příběh prožívala, všechno jsem jasně viděla a nemohla jsem knížku pustit a kniha ve mě něco zanechala... Je to věc názoru, ale je skvělá. Je.

9 Ta Holka Ta Holka | 3. ledna 2015 v 20:54 | Reagovat

Tuto knížku jsem četla a usím říct, že byla fakt super.Vždy jsem si chtěla přečíst nějakou tu tlustou knížku, která má alespoň nad 300 stránek a není z minulosti (takové knížky fakt nemusím). Do této knžky jsem se začetla a když jsem došla na konec, tak jsem chtěla ještě pár stránek. Byla jsem taky ráda, že tato knížka nebyla na dílý, protože koupíš si první díl a druhý těžkou seženeš, ale ocenila bych kdyby bylo pokračování. Tuto knížku si opravdu přečtěte byla tam romantika, i hororové scény.

10 Ladi Ladi | E-mail | 22. března 2015 v 20:46 | Reagovat

Také jsem tuto knihu četla a hrozně se mi líbila. Jen bych chtěla podotknout, že na díly je, je to trilogie. Druhý díl se jmenuje Mesačné slzy, ale bohužel jsem zatím neměla to štěstí a nenašla ji v češtině, je zatím jen ve slovenštině. A třetí díl se jmenuje Tŕnistý bozk ;-)

11 Diana Diana | 28. července 2015 v 16:48 | Reagovat

Knížku rozdělená srdce jsem  přečetla. Knižka se mi moc líbila  a začetla jsem se  do ní  a opravdu jsem z ni nadčná urcitě bych si ráda  přecetla  i další díli a přemišlim o to  že bych  si je přečetla ve slovenštině když v češtině nejsou :-)

12 J1 J1 | 25. října 2015 v 16:10 | Reagovat

Prosím, nevíte někdo zda se někde na internetu dá sehnat pokračování? Klidně i ve slovenštině, nejlépe neplacené (ovšem). Četla jsem ji již dvakrát a už poprvé jsem ze samého smutku a vzteku nemohla spát. (Tak, sakra, kde to žijeme!?!. Přeci nemohou jen tak vydat první díl v češtině a další jen ve slovenštině! HRŮZA!) Předem mnohokrát děkuji za odpověď. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama