Recenze: Pronásledovaná - Jennifer Hillier

10. září 2012 v 15:14 | Zdenina |  Recenze na knihy
Co má žena dělat, pokud její milenec nedokáže pochopit, že to skončilo? Místo toho ji chce stále vlastnit a žárlivě střežit. Pokud ji nemůže mít on, tak ji nebude mít nikdo...

Děj:
Psycholožka Sheila Tao učí na univerzitě, jenže podlehla flirtu s přitažlivým studentem Ethanem Wolfem, který nyní nechce pochopit, že je konec. Sheila se totiž zasnoubila s Morrise, úspěšným bankéřem, kterého miluje. Ethan je však začne vydírat choulostivým videem, které by Sheile zničilo nejen vztah s Morrisem, ale i kariéru. Nakonec se pod tíhou viny Ethanovým pronásledováním svému snoubenci přizná, ten je v šoku. Nejenže ho podváděla se studentem, navíc je závislá na sexu a jemu přitom tvrdila, že chce počkat až do svatby. Morris prostě potřebuje čas, jenže pak Sheila zmizí a nikdo o ní nic neví. Policie se tím nehodlá zabývat, prý někam odjela, ale Morris má pochybnosti a najme si soukromého detektiva, s kterým se vydají po stopách.
Proč Ethan unesl Sheilu? Dokáže jí Morris vyrvat z náruče smrti? A jak s tím vším souvisí smrt mladé plavkyně a Ethanova přítelkyně?
.
Můj názor:
Jedná se o drsnější psychothriller, který zaujme na první pohled. Obálka na mě působila jako magnet a skvěle se k ději hodí.
.
Kniha je čtivá a dokáže vás vtáhnout do sebe, po přečtení několika prvních stran jsem se nemohla vůbec odtrhnout a knihu přečetla jedním dechem.
Autorka se nevyhýbá intimním scénám či představám, a to příběhu dodává na skutečnosti a šťavnatosti. Od knihy se prostě nedokážete odlepit a něco vás nutí, číst pořád dál, až se konečně dozvíte pravdu o všem.
.
Děj je rozhodně skvěle propracovaný a rafinovaně vykresluje hru kočky s myší, která podněcuje napětí. Ethan má prostě od počátku navrch, jenže je to skutečně on, kdo udává rozkazy? Nebo je tady ještě někdo další?
Výborně zde vyznívají i myšlenky, jak šíleného milence, tak jeho oběti, která bojuje o přežití. Má nějakou naději? Sheila brzy začne litovat, že Ethana nedokázala prohlédnout už dříve.
.
Policie se v knize skvěle předvedla. Morris jim oznámí, že Sheila zmizela a nikomu o sobě nedala vědět, a oni na to, že lidi se prostě schválně vypaří. Třeba chtěla mít od něho klid. Ona je však mezitím držena ve sklepě a vrah se jí připravuje zabít.
A právě těmito paradoxy a hloupými nedorozuměními je kniha plná. Skvěle to vyznívá v textu a během čtení vám dost často pěkně zarazí v zádech, hlavně nad chladnokrevností vraha a šíleného Ethana.
.
Po psychologické stránce je Pronásledovaná naprosto dokonalá, protože máme možnost nahlédnout jak do mysli a myšlenek psychopata i oběti. Sheila naštěstí tuší, co Ethan prožívá, protože je sama psycholožka, takže se ho pokusí zmanipulovat, aby jí pustil. Dokáže však zvítězit nad šílencem, který tvrdí, že jí miluje a přitom plánuje její smrt?
.
Kniha je natolik reálná, že se během čtení přistihnete s myšlenkou, jak byste se zachovaly vy? I samotné téma je atraktivní, protože je vcelku běžné. Chorobná posedlost, žárlivost a touha někoho vlastnit. Pokud Sheilu nemůže mít Ethan, tak ji nebude mít nikdo!
.
Jen závěr mi příliš nesedl. Sice je překvapivý, ale všechno přijde ráz na ráz a je konec. Prostě by bylo lepší, kdyby nebyl tak uspěchaný.
.
Pronásledovaná je úžasný psychothriller, u kterého se nudit nebudete a napětím ani nevydechnete.
.
Hodnocení: 7/10
Název: Pronásledovaná (orig. Creep, 2011)
Autor: Jennifer Hillier
Překlad: Jana Pavlíková
Vazba: Tvrdá s přebalem
Počet stran: 372
Vydal: Baronet, 2012 (1. vydání)
Doporučená cena: 279 Kč
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Rodaw Rodaw | E-mail | Web | 10. září 2012 v 17:08 | Reagovat

Knížku mám doma a už se na ni moc těším!! :-)  :-)

2 Roxanne Roxanne | Web | 10. září 2012 v 18:29 | Reagovat

Tak nevím.. Vypadá to sice zajímavě, ale nevím jestli to je něco pro mě..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama