Recenze: Kočka v utajení - Lydia Adamson

9. září 2012 v 13:18 | Zdenina |  Recenze na knihy
Pátý detektivní případ pro příležitostní herečku Alici Nestleton, která si přivydělává hlídáním koček a občas trochu fušuje do policejní práce a odhaluje zločiny.


Děj:
Příležitostná herečka a milovnice koček Alice Nestletonová je otřesena, když si našla přátele nejen mezi chovateli koček a herci, ale i zahrádkáři, tak její přítelkyně spadne z balkónu. Alice však nevěří, že by Barbara spáchala sebevraždu, a když je zavražděn i její manžel, má jasno, někdo zavraždil oba dva. Sama se pustí do vyšetřování, protože policie nedůvěřuje její verzi a domnívá, že se zbláznila.
Má Alice pravdu v tom, že její přítelkyně byla zavražděna? Ale kdo by měl důvod zabíjet tuto hodnou a oblíbenou ženu? Dokáže Alice lapit vraha do své pasti?
.
O knize:
Kniha patří do série krátkých detektivních románů, v kterých se hlavní zápletka vždy týká koček s rodokmenem a Alice Nestleton, coby amatérský detektiv pátrá po vrahovi.
.
Hlavní postava je herečka a milovnice koček Alice Nestleton, která občas řeší i případy vražd, které se jí nebo jejích přátel nějak dotýkají. Policie si s ní občas neví rady a přivádí je až k šílenství. Je to rozhodně bystrá žena s velkým detektivním úsudkem a důvtipem, jen díky tomu se jí vždy podaří odhalit pachatele.
.
Můj názor:
Klasická detektivka, kde podle mého názoru má možnost odhalit pachatele jen hlavní postava, protože je v ději příliš málo vodítek, takže čtenář na to nemá šanci přijít.
Pravdu o motivu se dozvíme až v závěru, kde to na nás Alice vychrlí, když to vysvětluje detektivovi. Prostě mi v příběhu chybí detaily a indicie na odhalení praha.
.
Od kočičí krimi nelze očekávat nějaký akční thriller, tady se děj docela vleče a Alice pomocí důvtipu a správně mířených otázek hledá pachatele. Chce ho najít za každou cenu a hlavně co nejdřív, protože zemřela její přítelkyně, proto je pro ni vyšetřování osobní záležitostí a Alice se často nechává unést svými emocemi.
Mám raději více napínavé detektivky, během kterých se něco děje a čtenář nedočkavě rozplétá složitý případ, bohužel tady jsem se chvilkami nudila a nemohla se prokousat trochu zdlouhavými dialogy.
.
Postavy nejsou příliš propracované, tedy až na hlavní postavu. Vlastně se o nich dozvíme jen vzhled a pár základních informací, ostatní zůstává utajeno. Něco se sice objasní během čtení knihy, ale jiné věci, které by mě zajímaly, zůstávají skryty. A možná je to i tak myšleno, protože kniha vcelku krátká a tak tu není místo na sáhodlouhé charakteristiky. Autorka upřednostňuje příběh, zápletku a zanechávání indicií pro odhalení vraha.
.
Škoda jen, že všechny knihy v edici Kočičí krimi je psáno podle stejného vzorce - stane se vražda, Alice se na případu něco nezdá, tak ho začne vyšetřovat, všechny zahlcuje svými dotěrnými otázkami a v závěru na vraha nachystá past, která až příliš hladce sklapne. Pak se konečně dozvíme motiv a kniha je ukonce.
.
Kočka v utajení je příjemná, velmi lehká oddychovka a průměrná (možná i podprůměrná) detektivka, která nejspíš každému nesedne, ale milovníci koček by si ji měli přečíst.
.
Hodnocení: 5/10
Název: Kočka v utajení (orig. A Cat by Any Other Name, 1992)
Autor: Lydia Adamson
Edice: Kočičí krimi
Překlad: Helena Smolaková
Vazba: Tvrdá s přebalem
Počet stran: 160
Vydal: Moba, 2012 (1. vydání)
Doporučená cena: 199 Kč
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama