Recenze: Záhada domu Šeferů - Tamar Yellinová

6. srpna 2012 v 10:02 | Zdenina |  Recenze na knihy
Přestože je dělí kolem stovky let, tak se jejich příběhy střetávají. Vzdělaná židovská žena Šulamit (současnost) objevuje tajemství života pradědečka Šefera, který koncem 19. století přišel do Jeruzaléma a zasvětil svůj život studiu starobylých rukopisů.

Děj:
Šulamit se vrací domů do Jeruzaléma, protože se jejich rodinný dům má bourat a strýc Saul jí chce předat rodinný poklad - prastarý kodex, který objevil pradědeček Šefer, když před sto lety cestoval po východě a hledal ztracené kmeny a jejich písemnosti.
Tím, že se kodex dostane do rukou Šulamit, tak je vtáhnuta do nebezpečí a jen ona musí odhalit tajemství minulosti jejich rodiny, ať už jsou jakákoliv.
Co obsahuje Kodex? Jaká tajemství se skrývají v minulosti? Kdo usiluje o kodex a proč?
.
O autorce a knize:
Záhada domu Šeferů je autorčiným prvním románem, ale již od mládí píše povídky, které byly uveřejněny v mnoha časopisech.
Kniha byla oceněna literární cenou Samiho Rohra, což je nejvýznamnější cena udělovaná knihám s židovskou tématikou.
.
Můj názor:
Rozhodně se jedná o velmi zajímavou knihu, která čtenáři předkládá historii židovské rodiny hned z dvou pohledů, které dělí skoro sto let. Jeden příběh totiž vypráví pradědeček Šefer a druhý Šulamit, která pátrá po minulosti. Občas to může působit trochu zmateně, jelikož se tyto linie velmi často střídají a tak si během čtení musíte dávat pozor na jednotlivé dějové linie.
.
Přestože je knih napsaná čtivě, tak se prostě hůře čte a nejen kvůli střídání minulosti a přítomnosti, ale také kvůli židovským pojmům obsaženy v textu. Někdy jsem výklad vyvodila z kontextu, ale jindy jsem se musela podívat do vzadu přiloženého slovníčku.
.
Čtenář se musí na knihu soustředit, aby mu neutekla žádná informace, takže jí nelze číst na jeden zátah, ale raději po částech.
.
Postav je v ději velmi mnoho, hlavně díky více časovým liniím, přesto se v nich lze vyznat velmi dobře, hlavně díky autorčinu stylu.
.
Kniha se mi hodně líbila a nejspíš i proto, že přestože je o židech, tak v ní nejsou žádná zvěrstva holocaustu a utlačování tohoto národu. Tady jde o vzdělání, vědění, ale hlavně o běžný lid a jednu rodinu, která sice obsahuje tajemství, přesto žije obyčejným životem. Celý Jeruzalém v knize není popisován jako místo pro duchovní pouť, ale hlavně jako místo, kde žijí obyčejní lidí a bydlí tady.
.
Jedná se o zajímavý historický román s velkou dávkou napětí a trochu zvláštního smyslu pro humor, který však nemusí sednout úplně každému.
.
Hodnocení: 8/10
Název: Záhada domu Šeferů (orig. The Genizah and The House of Shepher, 2006)
Autor: Tamar Yellinová
Překlad: Radek Daniel
Vazba: pevná vazba s přebalem
Počet stran: 256
Vydal: Jota, 2008 (1. vydání)
Doporučená cena: 288 Kč
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Roxanne Roxanne | Web | 9. srpna 2012 v 16:31 | Reagovat

Knížku jsem neznala, ale vypadá docela zajímavě :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama