Recenze: Kočka na prameni - Lydia Adamson

24. srpna 2012 v 12:42 | Zdenina |  Recenze na knihy
Další detektivní případ pro příležitostní herečku Alici Nestleton, která miluje kočky a umění, často si přivydělává hlídáním koček a občas i trochu fušuje do policejní práce a odhaluje zločiny.


Děj:
Za Alicí přijíždí kamarádka a herečka Carla s nabídkou role chůvy v připravované divadelní hře Romeo a Julie, ale Alice nyní nemá čas. Každoročně jezdí na Vánoce za manželi Starobinovi, aby jim hlídala kočky, až budou pryč.
Problém nastává hned po příjezdu, protože Alice nachází zavražděného pana Starobina a policie případ uzavře jako loupežnou vraždu. Manžela zesnulého tomu však nevěří, v trezoru totiž našla velkou částku peněz, proto si najme Alici, aby odhalila pravdu, o co tady jde. Než Alice stačí s pátráním vůbec začít, je zavražděna další osoba. Alice tuší, že před ní stojí skutečně nebezpečný případ.
Kdo stojí za vraždami? Odkud pochází tajemné peníze? A jak s tím vším souvisí legendární dostihoví koně a stájové kočky?
.
O knize:
Kniha patří do série detektivních románů, které jsou vcelku krátké a hlavní zápletka se vždy týká koček s rodokmenem a jejich chovatelů.
.
Hlavní postava je herečka a milovnice koček Alice Nestleton, která občas řeší i případy vražd, které se jí nebo jejích přátel nějak dotýkají. Policie si s ní občas neví rady a přivádí je až k šílenství. Je to rozhodně bystrá žena s velkým detektivním úsudkem a důvtipem, jen díky tomu se jí vždy podaří odhalit pachatele.
.
Můj názor:
Zápletka je zajímavě zamotaná, ale nepřijde mi příliš reálná a vlastně i trochu přitažená za vlasy. Ve skutečném světě by takový případ nejspíš neobstál. Policie tady vůbec po ničem nepátrá a dokonce i pachatele musí nejen odhalit, ale i zadržet právě Alice.
.
Jedná se o klasický detektivní román, kde Alice pátrá po vrahovi na vlastní pěst, protože policie případ uzavřela, jenže jí něco říká, že v tom je mnohem více. Prostě má skvělý instinkt, ale policie jí nebere váženě a občas si z ní dělá i legraci. Alice mi svým vlezlým způsobem vyšetřování trochu připomíná slečnu Marplovou od Agathy Christie, i když nedosahuje jejích kvalit.
.
Od této kočičí krimi nelze očekávat nějaký thriller nabitý akcí, tady vše plyne pomalu a Alice pomocí důvtipu a správně mířených otázek hledá pachatele. Chce ho odhalit za každou cenu a hlavně co nejdřív, protože zemřel její známý, a pak se i jí vrah pokusil zabít. Je jen otázkou času, než mu bude znovu nepohodlná, hlavně svým dotěrným vyšetřováním.
Přiznám se, že mám raději více napínavé detektivky, během kterých se něco děje a čtenář nedočkavě rozplétá složitý případ, bohužel tady jsem se chvilkami nudila a nemohla se prokousat trochu zdlouhavými dialogy.
.
Postavy nejdou příliš propracované, tedy až na hlavní postavu. Vlastně se o nich dozvíme jen vzhled a pár základních informací, ostatní zůstává utajeno. Něco se sice objasní během čtení knihy, ale jiné věci, které by zajímaly, zůstávají skryty. A možná je to i tak myšleno, protože kniha vcelku krátká a tak tu není místo na sáhodlouhé charakteristiky. Autorka upřednostňuje příběh, zápletku a zanechávání indicií pro odhalení vraha.
.
Závěr je (alespoň pro mě) hodně překvapivý a velmi rychle je ukončen, čtenář se dovídá pravdu o důvodech k vraždám a Alice vysvětlí svou nastraženou past na pachatele. Ta sice dlouho také nevěděla, o co jde, ale k závěru na to přišla. Bohužel čtenář má jen malou šanci vraha odhalit, sice bude mít jistá podezření, ale stop vedoucí k pachateli je hodně málo.
.
Kočka na prameni je příjemná odpočinková literatura a průměrná detektivka, která nemusí vyhovovat každému, ale milovníci koček by ji měli přečíst.
.
Hodnocení: 5/10
Název: Kočka na prameni (orig. A Cat in the Manger, 1990)
Autor: Lydia Adamson
Edice: Kočičí krimi
Překlad: Helena Smolaková
Vazba: tvrdá s přebalem
Počet stran: 160
Vydal: Moba, 2011 (1. vydání)
Doporučená cena: 200 Kč
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Veronika Veronika | E-mail | 24. srpna 2012 v 13:55 | Reagovat

:-)
Kvalitní recenze. Já četla Kočku s houslemi a je to dost podobné, řekla bych. Ale určitě si přečtu i další. Jak říkáš - dobrá oddychovka :-)

2 Zdenina Zdenina | Web | 25. srpna 2012 v 19:33 | Reagovat

[1]: Rozhodně, jako oddychovka je ideální. :-)

3 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 27. srpna 2012 v 12:22 | Reagovat

Já jsem o téhle sérii slyšela jen jednou a zatím se rozhoduji, jestli si to mám přečíst nebo ne. Působí to na mě totiž hodně dětsky.

4 Zdenina Zdenina | Web | 1. září 2012 v 6:20 | Reagovat

[3]: Pro děti to úplně není, ale mládež by knihu ohla ocenit. Je to prostě průměrná detektivka.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama