Recenze: Spící město - Martin Vopěnka

30. července 2012 v 7:42 | Zdenina |  Recenze na knihy
Napínavá kniha pro mládež, která se tváří jako lehké čtivo, ale během čtení zjistíte, že jde o téměř nervy drásající thriller pro mládež i dospělé.


Děj:
Rodiče po celém světě nejdou vzbudit ze spánku a nikdo příčinu nezná. Děti jsou bezradní a bezdětní lidé se je snaží zachránit. Jenže lidská povaha je destruktivní, a proto hrozí nejen loupeže a rabování.
Čtyři sourozenci - Samuel, Ema, Kristýna a Kryštof - si musejí poradit sami, přesto nechtějí spící rodiče opustit. Co kdyby se jim něco stalo? Proto zůstávají doma v bezpečí, jenže zásoby jídla se ztenčují a děti musejí vyrazit ven nakoupit...
Beznaděj je všude kolem a co mají udělat, když je Samuel unesen překupníky s dětmi a odvezen neznámo kam?
Dokáží se sourozenci ještě najít? Proč rodiče spí? A probudí se někdy?
.
O autorovi:
Martin Vopěnka je cestovatel, publicista a spisovatel, který obvykle píše knihy pro dospělé. Spící město je však kniha pro mládež, jde o dobrodružnou literaturu s prvky scifi a psychologicko-filozofickým poselstvím.
.
Můj názor:
Koho už někdy nenapadlo, jaké by to bylo bez starostlivých rodičů za zadkem? Děti by si mohly dělat, co chtěly a měly volnost. A právě s touto myšlenkou si pohrává Spící město. Jak už to však bývá, děti brzy zjišťují, že obejít se bez rodičů není snadné a svět není tak dobrý, jak si vždy myslely.
.
Děj je velmi zajímavě napínavý, doplněný myšlenkami a pocity čtyř sourozenců, kteří mají obavy a strach, protože nevědí o skutečném životě vůbec nic.
Vždy byly zvyklí lidem důvěřovat a najednou se setkávají se spoustou zlých lidí, kteří chtějí ubližovat či krást. Dokonce jsou tak naivní, že dobrovolně vydají malého brášku Samuela úplně cizímu chlapovi, co tvrdí, že je z červeného kříže, ale ve skutečnosti je to podvodník a obchodník s dětmi.
Když děti zjistí, že je Samuel neznámo kde, tak se ho snaží najít, jenže cesta je dlouhá a plná nebezpečných lidí, takže jejich záchranná výprava prostě nemůže dopadnout dobře.
.
Kniha je určena mládeži od 11 let, ale já si nejsem jistá, zda by jí dokázali pochopit, protože je v ní spousta psychologie, ale zároveň mohou s jednotlivými postavami poznávat dospívání a pravou tvář světa kolem, který není jen dobrý.
Jsou zde popsány extrémy, jako překupníci s dětmi, pedofilové, zloději i násilníci, u kterých je malá pravděpodobnost, že by se staly. Jenže tyhle témata obvykle v literatuře pro mládež nenajdete, autor se jimi však snažil děti poučit.
.
Text je doplněn spoustou ilustrací, které se k ději výborně hodí a zapadají do něho. Zároveň mi chvilku trvalo než jsem si zvykla na tu modrou barvu, která je použita nejen na obrázky, ale i text, což je dost neobvyklé.
.
Jen by mě zajímal důvod, proč rodiče spí a nejdou vzbudit. Sice se v knize objevuje několik teorií, jako mimozemšťané, příroda nás trestá za naše činy či nějaká nemoc, ale nikde to tu není vysvětlené. Chápu, že si autor nechal otevřená vrátka i pro další dva díly trilogie - Spící spravedlnost a Spící tajemství, jen doufám, že se to nedozvíme až na konci třetího dílu.
.
Knihu bych doporučila spíše starší mládeži, ale i dospělí čtenář si jistě užije tuto napínavou, někdy až thrillerovou knihu.
.
Hodnocení: 9/10

Název: Spící město
Autor: Martin Vopěnka
Série: Spící město
Díl: 1
Ilustrace: Daniela Olejníková
Vazba: Pevná
Počet stran: 270
Vydal: Fragment, 2011 (1. vydání)
Doporučená cena: 299 Kč
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama