Recenze: Čtyři poslední věci - Paul Hoffman

25. června 2012 v 19:35 | Zdenina |  Recenze na knihy
Před Thomase Calem se rozprostírá "zářivá" budoucnost po boku vykupitele Bosca. Ten má pro něho důležitý úkol - zničit lidstvo, aby se svět mohl očistit od hříchu a přijmout "pravou" víru.
Děj:
Na konci prvního dílu Thomase Cala zradila jeho láska, krásná "Labutí šíje" a on odjel s vykupitelem Bosce, který mu prozradil jeho pravé životní poslání, k němuž byl předurčen - jako anděl smrti má zničit lidstvo.
Thomas má zlomené srdce a Bosco toho využívá, rozdmýchává v něm nenávist vůči citům i lidstvu. To se mu také velmi snadno povedlo a Thomas každou noc sní o tom, jak zabijí labutě, také začne cvičit armádu, která bude brzy stejná jako on. Thomas se stává ztělesněním Božího hněvu a je připravený dovést Vykupitele k vítězství. Bosco má však ještě jeden cíl - chce se stát papežem, a Thomas Cale mu v tom pomůže.

.
O knize:
Autor nám v první kapitole krátce shrnul děj z prvního dílu, ale jen z pohledu Thomase Cale, což mi přišlo zbytečné a celá byla taková divná, kostrbatá.
Dále se však děj již rozjel a ukazuje nám svět, který již není jen "malý svět Thomase Cala" skládající se jen ze Svatyně, ale takový globální. Vidíme svět, který je složitý stejně jako lidé a národy v něm.
Přesto jsem se stále nedozvěděla o té velké katastrofě, na kterou odkazoval přebal prvního dílu, která by měla být příčinou vzniku takového světa, s jakým se v knihách setkáváme. Kniha tak vlastně není vůbec postapokalyptická, ale prostě jen temné fantasy.
Vykupitelé i se svou vírou mě stále více připomínají středověké křesťanství a jeho inkvizitory, kteří měli za úkol zlikvidovat jakoukoliv hrozbu, která by mohla ohrozit církev.
.
Můj názor:
Kniha se sice dobře čte, ale přišla i natahovaná a některé pasáže byly trochu nudné, takže bych se bez nich obešla.
.
V prvním díle i byl Thomas Cale velmi sympatický nebo mi ho bylo spíše líto, protože od mládí byl vychováván v bolesti a utrpení pro bezcitné zabíjení, takže ani nemohl být jiný. Přesto v sobě našel trochu lásky a citů. Jenže nyní se z něho stala v podstatě záporná postava a nejhorší na tom je to, že se pro to rozhodl sám. Stal se z něho egoistický, příliš sebevědomí parchant, který je plný nenávisti a touhy zabíjet.
Ostatní postavy byly rozstrkány po celém světě a jejich důležitost ustoupila do pozadí. Hlavní postava je Thomas a tak se kolem něj všechno točí, což ještě více umocňuje jeho novou povahu.
.
V ději jsou obsaženy Thomasovy bitvy, kde krev stříká a všude kam se tenhle ladík podívá, teče proudem. Oproti prvnímu dílu autor rozhodně přitvrdil, jen nevím, zda je to dobře či nikoliv.
.
Stejně jako v předchozím díle nám je naservírovaný velmi otevřený konec, aby čtenáře pořádně navnadil, a ponechává dost otázek nezodpovězených.
.
Jak už jsem řekla, kniha se mi četla vcelku dobře, najdou se v ní akční i silné události, jenže tu jsou i slabá, trochu nudná místa. Ty čtení zpomalují a já si knihu nedokázala pořádně vychutnat. Oproti minulému dílu kvalita rozhodně mírně klesla.
Z prvního dílu jsem byla nadšená, ale nyní váhám, zda se pustím do třetího dílu trilogie, protože mě tento docela zklamal.
.
Kniha je určena milovníkům temnější fantasy a všem, kteří četli první díl.
.
Hodnocení: 6/10
Název: Čtyři poslední věci(orig. The Last Four Things, 2011)
Autor: Paul Hoffman
Série: "Thomas Cale"
Díl: 2
Překlad: Pavel Medek
Vazba: Pevná
Počet stran: 416
Vydal: Euromedia Group - Knižní klub, 2011 (1. vydání)
Doporučená cena: 349 Kč
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama