Recenze: Oliver Nocturno: Lovec démonů - Kevin Emerson

30. května 2012 v 6:23 | Zdenina |  Recenze na knihy
Oliver konečně vyslechl proroctví o Bráně, Nexii a osvobození upírů. Selené mu před smrtí stačila vysvětlit, co obnáší osvobození upírů z tohoto vesmíru a Oliverovi se to vůbec nelíbí. Pokud totiž bude Brána otevřena, tak tento svět zanikne a s ním i celé lidstvo. Jak se tedy Oliver rozhodne? Zvítězí v něm lidství a přátelství s Emalií, nebo ho získá démon Illisius?
Čtvrté pokračování příběhu mladého upíra je tady.
Děj:
V zoo je nalezena mrtvola, kterou rozsápal panter a Oliver tuší problémy, protože jeho starší bratr Zlocius má za vtělení právě pantera a poslední dobou se chová divně. K tomu se na scéně znovu objevuje Lythie, která ovládá zombie Deana. Ta tvrdí, že všechno dělá pro Olivera, aby ho chránila. On jí však nevěří a snaží se s Emalií zrušit pouto mezi zombie a jeho pánem.
Je možné, aby za vraždami byl Zlocius? A pokud ano, jedná dobrovolně, nebo je snad někým ovládán? Kdo nebo co je ten světelný přízrak, který ukazuje Oliverovi správný směr? O co ve skutečnosti jde Lythii? Skutečně Zlocius svého bratra tolik nenávidí, nebo je to jen maska?

.
Můj názor:
Nejvíce mě v knize zaujalo pojetí vtělení do zvířete, což je tak trochu převzato z indiánských legend. Indiáni měli své totemy a s těmi na sebe dokázali brát podobu nějakého zvířete.
Aby se mohl upír vtělit, tak potřebuje mít démona, proto to nemohou provádět upíří děti, ti démona získávají až v dospělosti. V knize je velmi dobře vysvětleno vše okolo vtělení, ale samozřejmě to á i stinnou stránku. Pokud si nedáte pozor, můžete navždy zůstat ve zvířeti.
.
V knize se o slovo přihlásí jak Bratrstvo a s nimi detektiv Pederson, který se k nim přidal a snaží se zlikvidovat Olivera, ale také i členové Polosvětla, kteří by se rádi osvobodili. Oliver jety opět postaven mezi tyto dvě skupiny a snaží se rozhodnout. Vnímá své předurčení jako prokletí a rád by se ho zbavil, ale to by stejně nic neřešilo. Upíři by totiž klidně mohli začít znovu. (Jak to myslím se dozvíte v tomto díle.)
.
Emalie opět překvapí a odhalí další svou úchvatnou schopnost - umí totiž mluvit s duchy právě zemřelých lidí, což dokazuje, že její magický potenciál je obrovský. Jenže je tu riziko, že by svou moc nemusela zvládnout a ta by se mohla obrátit proti ní a jejím přátelům. Stále pátrá po matce, ale ta je jí příliš vzdálená a neví, jak ji najít.
.
Přestože se v minulých dílech "romantika" neobjevila, nyní se asi pomaloučku blíží, i když je to jen můj odhad. Oliverovi se totiž Emalie líbí a začíná jí vnímat jako dívku, a ne jen jako kamarádku. Takže je tu do budoucna předpoklad, že by jejich vztah mohl zesílit a přejít v zamilovanost. Tedy pokud autor dovolí, ale to se snad dozvíme v dalších dílech.
Prozatím to však stále je upírská fantasy pro mládež, kde nechybí napětí, akce, dobrodružství a hororové i detektivní zápletky.
.
Závěr je velmi otevřený, a tak netrpělivě očekávám pátý díl. Jsem moc zvědavá, ja se situace okolo Olivera vyvine. Konec mi však přišel hodně uspěchaný, ačkoli zbytek knihy byl příjemně svižný, závěr je přímo zběsilý a čtenáři po dočtení zbyde příliš otázek a nezodpovězeného. Je to škoda, ale autor asi chtěl navnadit na další díl, což se mu tedy povedlo, ale je v tom trochu zmatek.
.
Komu bych knihu doporučila? Tak jako předchozí díly, tedy mládeži od 9 let, kteří se rádi začtou do napínavého příběhu. Přesto bych doporučila, aby si čtenář nejprve přečetl předchozí díly, jinak by mohl mít v ději trochu zmatek.
.
Hodnocení: mládež 9/10, dospělí 7/10
Název:Oliver Nocturno: Lovec démonů (orig. Oliver Nocturne - The Demon Hunter, 2009)
Autor: Kevin Emerson
Série: Oliver Nocturno
Díl: 4
Překlad: Emílie Harantová
Vazba: Pevná
Počet stran: 230
Vydal: Albatros - CooBoo, 2012
Doporučená cena: 249 Kč
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vytvorila vytvorila | Web | 30. května 2012 v 16:54 | Reagovat

Četla jsem první díl a po půlce knihy jsem ji odhodila někam do koutu a nemíním ji nikdy znovu hledat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama