KvMM - Gjorkové - Tajemství minulosti

22. května 2012 v 9:09 | Zdenina |  Knihy v mých myšlenkách
GJORKOVÉ - TAJEMSTVÍ MINULOSTI
Na to, že se jedná o prvotinu začínající mladé autorky Terezy Benešové, tak s radostí mohu říct, že je to více než dobré. Moc pěkný začátek spisovatelské činnosti a nejen kvůli otevřenému závěru, se už nemohu dočkat pokračování.


1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Znám autorku z blogu, a když jsem se dozvěděla, že jí vychází kniha, tak jsem jí prostě musela mít. Také se snažím podporovat začínající, české autory.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Podmořský svět.
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Nevzdat se.
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Nefas mě uchvátila na první pohled. Nejdřív jsou v jejím příběhu znatelné podobnosti s Harrym Potter, ale zároveň si pak žije vlastním životem. Tahle dívka i je velmi sympatický, možná je to tím, co všechno si už zažila a pořád jí toho ještě hodně čeká.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Kniha je velmi čtivá a napínavá, čtenář nemá čas se nudit, protože ho autorka neunavuje dlouhými dialogy a přílišným popisováním, přesto je podmořský svět (který nemá nic společného s dílem Terezy "Temnářky" Matouškové) velmi dobře vykreslen, takže jsem si vše mohla dobře představit i vychutnat.
Kniha je také zvláštní i zajímavá tím, že se zde objevují dvě témata, která se v knihách pro mládež příliš nevyskytují, a to šikana a psychické poruchy a nemoci.
Sebastian je velmi narušený a nekomunikuje s okolním světem. Kdysi se mu něco stalo a to ho poznamenalo, stejně jako to Nefas změnilo život.
Šikana ze strany spolužáků působí velmi reálně. Nefas to nemá jednoduché a prostě nemůže zapadnout. Všechno je pro ni nové, a proto není divu, že uvažuje o útěku z té noční můry. Naštěstí na konci každého temného tunelu je světlo, a tak i na Nefas se usměje štěstí, na jak dlouho, to se teprve ukáže.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Negativum? Možná trošku pomalejší začátek, ale pak se děj rozjede a až do konce se nezastaví.
.
Hodnocení: mládež 9/10, dospělí 7/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Skye Skye | Web | 23. května 2012 v 22:09 | Reagovat

fíha, to bylo zajímavé a pozitivní hodnocení ;) už se docela těším, až si dílo taky přečtu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama