Recenze: Temný anděl - Meredith Ann Pierceová

10. dubna 2012 v 9:03 | Zdenina |  Recenze na knihy
Některé legendy o temných bytostech by mohly být pravdivé, tak si dávejte pozor, abyste nedopadli jako Eoduin a Aeriel, které se s jednou z nich setkaly a změnilo jim to životy. Je možné, aby Temní andělé existovali?
.
Děj:
Podle starých legend, Temní andělé unášejí mladé a krásné dívky. Mohla by to být pravda? Starostova dcera Eoduin těmto příběhům nevěří, tedy až do doby, kdy je okřídleným Vampýrem unesena a stane se jeho manželkou. Služka Aeriel neohroženě vyhledá Temného anděla a stane se jeho služebnou.
Jenže to je jen začátek její dlouhé cesty, na které jí čeká jedině nebezpečí a smrt. Nebo to nakonec dopadne jinak? Co má Temný anděl společného se zmizelým princem Irrylathem? A odhalí se celá pravda o Vampýrově původu?

.
Seznámí s knihou:
Temný anděl není obvyklý příběh pro náctileté, protože se svým způsobem nejedná o paranormální romanci. Jistě, Aeriel přes svou počáteční nenávist nakonec zahoří láskou k chladnému Ikarovi, ale přesto se rozhodně ho zabít. V knize je důležitější napětí a dobrodružná cesta do pouště, než láska. Takže se jedná spíše o takovou fantasy pro dospívající čtenáře.
.
Zdejší upíři:
Autorka dobře vykreslila neznámý fantasy svět, kde existuje hned několik nadpřirozených bytostí, ale Vampýr, který je v knize nazýván také jako Ikar nebo Temný anděl, je asi nejdůležitější. S podobným vyobrazením upíra jsem se v minulosti už párkrát setkala, ale přesto není tak obvyklý. Vampýr byl stvořen zlou Čarodějnici a až vysaje život ze čtrnácti manželek, tak dokončí proměnu. Má obrovská křídla s černým peřím a je neskonale nádherný, takže Aeriel je k němu přitahována.
.
Hlavní postavy:
Aeriel je prostá dívka, která však prokáže odvahu (ale i hloupost), když se vydá pomstít svou paní Eoduin. Jedná se o silnou osobnost, která se v nejbeznadějnějších situacích nevzdává. Přestože je k Ikarovi přitahována, rozhodně se proti němu bojovat a této cestě jí vypomáhá Permoník.
Vampýr je Ikarus s černým peřím, který je sice zlý, ale i v jeho srdci existuje jiskřička citu. Jeho duše ještě není úplně zatracená, ale možná už je na jeho záchranu pozdě.
Mají naši dva hrdinové naději? Skončí to nakonec smrtí jednoho (nebo obou) z nich? Může láska zlomit prokletí staré Čarodějnice?
.
Můj názor:
Děj příjemně ubíhá, jen zpočátku to trochu drhne, ale jakmile se Aeriel ocitne na Ikarově hradě, kde musí sloužit jeho manželkám, z kterých jsou bytosti bez duše, tak se už u knihy nudit nebudete.
Mě osobně se kniha líbila, sice se nejedná o unášející příběh, ale čte se dobře, a pokud čtenář pronikne až k postavám a pochopí jejich pohnutky, tak ho kniha bude bavit.
V příběhu je obsažena dávka emocí, tedy hlavně pocity hlavní hrdinky, která je k Vampýrovi přitahována, ale přitom s ním musí bojovat. Objevují se zde hlavně beznaděj, nenávist, lhostejnost, ale samozřejmě i odvaha a láska.
Jen Aeriel se dost často chová velmi nelogicky a to se odráží na jejích rozhodnutích, které mohou čtenářům hodně vadit. Já k ní nějak nemohla proniknout a vlastně jsem jí ani nepochopila.
.
Kniha má jen dvě stě stran, takže se přečte během odpoledne. Obálka se mi příliš nelíbila, není nijak zvlášť zajímavá.
Temný anděl je sice čtivý, ale svým jednoduchým dějem nemusí sednout každému. Pokud však kniha čtenáře osloví, tak jistě sáhne i po dalších dílech. Jestli však nezaujme, tak si další díly nejspíš číst nebude, a to i přesto, že kniha končí otevřeně. Prostě nemusí sednout každému.
Pokud tedy hledáte ne zrovna typickou upíří romanci, tak sáhněte po Temném andělovi.
.
Hodnocení: 6/10
Název: Temný anděl (orig. The Darkangel, 1982)
Autor: Meredith Ann Pierceová
Série: Darkangel Trilogy
Díl: 1
Překlad:Dana Stuchlá
Vazba: pevná
Počet stran: 200
Vydal: Albatros - CooBoo, 2011
Doporučená cena: 229 Kč
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Löffelholzová Löffelholzová | Web | 10. dubna 2012 v 9:15 | Reagovat

Vypadá zajímavě, já knížky nekupuju, jsem závislá na knihovně, tak se u nás mrknu.

2 Jenny Chan Jenny Chan | 24. ledna 2015 v 13:09 | Reagovat

Já jsem tu knížku četla, všechny 3 díly  a ze začátku mě to vážně bavilo. Celý děj byl zajímavý a celou dobu jsem čekala že na konci preci jen Irrylath bude s Aeriel. Ale popravdě mě ten konec dost zklamal. Četla jsem to s napětím že na konci se spolu dají dohromady ale ten konec mě vážně znechutil. Jinak dobrá knížka pokažená koncem.... :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama