Recenze: Poslední upír - Christopher Pike

13. dubna 2012 v 12:01 | Zdenina |  Recenze na knihy
Další upíři na scéně! Tentokrát to však nejsou "vegetariáni", ale pěkně krvežíznivé bestie, které nemají svědomí a nerozpakují se někoho zabít.

Děj:
Upírku Sítu sleduje detektiv a odhalil v její minulosti velké mezery. Samozřejmě to pro něho nedopadne dobře a Síta ho zabije. Jeho syn Ray vypadá stejně jako její dávno zemřelé láska, a tak nastupuje na střední školu, kde se s ním seznamuje a také sbližuje, jenže on chodí s Pat.
Detektina na ní někdo nasadil a Síta musí vypátrat, kdo po ní jde, dřív než se jí pokusí zabít. Během několika honiček s velkou dávkou mrtvol, začne věřit novému příteli Seyourovi. Umírá na AIDS a zdají se mu o ní sny, Síta mu prozradí, že má asi vnímavost k nadpřirozenu.
Kdo Sítu sleduje? Je Jakša skutečně mrtvý? Jakou dohodu s Krišnou uzavřel Jakša a Síta?

.
Seznámí s knihou:
U nás již v minulosti tento a dva další díly série vyšly v edici Stopy hrůzy, a nyní vycházejí znovu s lepší úpravou a obálkou. Upíři jsou in, tak proč nevydat i to, co už vydáno bylo v době, kdy upíři ještě nebyly tak populární?
Obálka se mi hodně líbí, jen to grafické zpracování stránek je šílené. Jsou na nich totiž obrovské okraje. Kniha i tak nemá ani dvě stě stran, a kdyby byly okraje normální, tak bude mít necelých sto padesát stran.
.
Hlavní postavy:
Síta (ale také Alisa či Lara - často mění jména) sice vypadá jako drobná dívka, ale ve skutečnosti má velkou sílu a mrštnost. Je upírem již pět tisíc let. Narodila se v Indii, kde se stala svědkem podivného rituálu, který jí do života přivedl Jakšu - prvního upíra, který jí přeměnil a ona musela opustit svého milovaného manžela a dceru.
Není zlá, jen prostě bere lidi jako potravu, a tak se nerozpakuje je zabíjet. Ať už se na nich nakrmí, nebo, stejně je raději zabije, aby nezanechala svědky. Milovala jen svého Ránu, Jakša jí přitahoval, ale nic víc. Nyní je rozhodnuta za svou lásku bojovat.
Jakša je bytost vytvořená během vyvolávání démona Jakšíny. Je to první upír, který vznikl před pěti tisíci lety v Indii. Zamiloval se do Síty a pak ji i přeměnil v upíra. Po prohře s božstvem Krišnou začal zabíjet upíry, až zbyla jen Síta a on. Nyní přišel čas zničit rod upírů.
I když se tváří jako padouch, tak jím svým způsobem není. On jen plní dohodu s Krišnou, že zničí všechny upíry a nyní je na řadě Síta. Miluje jí, přesto jí musí zabít.
Ray chodí na střední školy, kde má přítelkyni Pat, jeho otec je soukromý detektiv, co sledoval Sítu. Vypadá stejně jako Sítina láska a je k ní přitahován. Jenže ona mu zabila otce a někdo jí pronásleduje. Chce se od ní držet dál, jenže Jakša vše vyřeší za něho.
Jakou budoucnost mají naši hrdinové? Dokáže Ray odpustit Sítě, že mu zavraždila otce? Zvítězí nakonec Jakša nebo Síta?
.
Upíři:
Tentokrát jsou to sice krvežíznivci, ale stejně divní. Nevadí jim slunce ani kříže, zabije je jen oheň nebo kolík do srdce. Pocházejí z Indie, kdy se zrodil Jakša ("syn" démona Jakšíny) a ten vytvořil upíry.
Upíři touží po krvi a nerozpakují se je zabíjet, dokonce i samotná Síta v knize zabije pěknou řádku lidí. Takže takové upíry byste v noci potkat nechtěli.
.
Můj názor:
Celá kniha je plná pocitů a myšlenek Síty, která je přes svůj vět hodně zbrklá, ale i nerozhodná. V dost místech je děj až příliš procítěný a nějak to v něm nesedne. Hlavní hrdinka někoho odpraví a pak vyznává lásku.
Zpočátku se kniha četla velmi dobře, ale pak ztratí veškeré napětí a já se dost nudila. Až v závěru roste akce, ale děj je tak zběsilý, že si ho čtenář nemá čas vychutnat a už je konec.
.
Z četby mám dost rozporuplné pocity. Líbilo se mi netradiční pojetí upírů a hlavně to, jak se nebojí zabíjet lidi na potkání. Žádné dlouhé rozmýšlení, prostě ho odpraví. To obvykle u dnešních upírů moc není, ti mají rádi "vegetariánskou" dietu a lidem ubližují neradi.
Děj také není zas tak špatný, ale to romantické zpracování mi vůbec nesedlo, přitom romantiku mám ráda, jenže tady ne. Kdyby zde bylo více akce a láska s city šla stranou, tak by byla kniha o poznání lepší, ale takhle je to jen průměr.
.
Knihu bych doporučila těm čtenářům, kteří mají rádi jednoduchý děj, vydatnou dávku romantiky a skoro žádnou akci.
.
Hodnocení: 5/10
Název:Poslední upír (orig. The Last Vampire, 1994)
Autor: Christopher Pike
Série: Poslední upír
Díl: 1
Překlad: Marcela Nejedlá
Vazba: Pevná
Počet stran: 176
Vydal: Daranus, 2011
Doporučená cena: 219 Kč
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 pajuše xD pajuše xD | E-mail | 26. dubna 2013 v 20:38 | Reagovat

Ahoj můžu se zeptat jak se jmenuje ta dívka na obale? :-) díky za odpověd ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama