Recenze: Oliver Nocturno: Vražedný svit slunce - Kevin Emerson

17. dubna 2012 v 12:00 | Zdenina |  Recenze na knihy
V prvním díle Emalie omylem vyfotila Olivera a zjistila, že upíři existují. Oliver se s Emalii a jejím bratrancem Deanem rychle přátelí a společně pátrají po Oliverově minulosti, která však skrývá velké a pro Olivera bolestivé tajemství. Jenže na scéně se objeví někdo další, který stojí v pozadí. O co mu jde? Skutečně Oliver zabil Deana? A proč si to nepamatuje?

Děj:
Detektiv Pederson ve škole vyšetřuje Deanovu smrt, přičemž objeví DNA patřící chlapci, který byl před šedesáti lety unesen. Oliver si vyčítá Deanovu smrt a nechce uvěřit, že by ho skutečně zabil. Emalie se mu vyhýbám, protože si myslí, že Deana zabil.
Jenže pak se u Olivera objeví Dean, z kterého se stal zombie. Celá rodina i okolí gratulují Oliverovi, že si stvořil poskoka, ale ten musí rychle odhalit, kdo je skutečný Deanův vrah a tvůrce než mu začne dávat rozkazy.
Větší problém nastává, když někdo začne zabíjet upíry v Oliverově blízkosti pomocí Selketiny metly (taková kletba sluncem) a hlavním podezřelým je Emalie.
Pokouší se snad Emalie zabít Olivera? Nebo se za vším skrývá tajemné Bratrstvo padlých? A co Brána do Nexie, jenž nikdy nemá být otevřena?

.
Seznámí s knihou:
Kniha se již tolik nezaměřuje na Oliverovo školní prostředí jako v prvním díle. Nyní se děj soustřeďuje přímo na Olivera a toho, co se kolem něho děje.
Dále nám autor vysvětluje upíří hierarchii a vztahy mezi Zombie a jejich tvůrci (pány). Vše je uděláno příjemnou formou, aby to pochopil i mladší čtenář, kterému je kniha určena.
.
Hlavní postavy:
Oliver je třináctiletý upíří kluk (přesto je starý přes šedesát let), ale od svých jedinců druhu se velmi liší. Jako by v něm zůstala i lidskost, protože se velmi snadno spřátelil s lidskou dívkou Emalií a zombie Deanem, kterého však Oliver znal i jako člověka. To je u upírů nadmíru neobvyklé chování, proto také není překvapení, když jsou ostatní upíři zděšeni jeho výběrem přátel. Oliver také stále nechápe, co je na něm výjimečného a proč by zrovna on měl být nějaký vyvolený.
Emalie není tak úplně obyčejná dívka, ukazuje se, že její údajně mrtvá matka patřila mezi čarodějky a ona se nyní s tímto faktem musí naučit žít a používat svou moc. Po Deanově smrti si vyčítá, že seznámila Deana s Oliverem, ale pak raději začne pátrat po pravdě, jenže i ona je ve velkém nebezpečí.
Dean již není člověk, ale zombie. Jelikož se mu žádný pán ještě neozval, tak šel za svým jediným nadpřirozeným přítelem - Oliverem. Ačkoliv je nyní nemrtvý, tak se jeho myšlenky příliš nezměnily a on je stále "hodný" kluk. Sice získal svou proměnou nějaké schopnosti, za které je rád, ale také tu jsou i nevýhody, jako je odporný zápach, rozklad a pojídání mozků.
.
Můj názor:
Jak už jsem se zmínila, jsou zde vykresleny pravidla hierarchie upírského světa, ale také se pěkně zobrazují hlavní nepřátel, který se pokouší zastavit naplnění proroctví o otevření Brány do Nexie. Tím je Bratrstvo padlých, které neváhá k dosažení svých cílů využívat magii a různé zrádné praktiky.
Zároveň však čtenář tuší, že v pozadí všeho je ještě někdo, kdo se ukrývá za události jiných.
.
Jedná se o velmi čtivou upírskou fantasy s dávkou detektivky, kdy postavy musí rozplétat složitý děj, a když už se zdá, že problém či tajemství je vyřešen, tak se objeví nový, ještě složitější než ten předchozí. Čtenář tak nemá čas se nudit, napínavost ho nutí číst dál, dokud neotočí poslední stránku.
Kniha je určena pro děti od 9 let, kteří mají rádi dobrodružství, děj plný tajemství a nadpřirozených bytostí. Rozhodně zde nehledejte romantiku nebo přílišnou brutalitu, tohle je jemná kniha, která pobaví, a to nejen děti, ale dospělejší čtenáře, kteří si čtení jistě také užijí.
.
Hodnocení: děti 9/10, dospělí 7/10
Název:Vražedný svit slunce (orig. The Sunlight Slayings, 2008)
Autor: Kevin Emerson
Série: Oliver Nocturno
Díl: 2
Překlad: Emílie Harantová
Vazba: Pevná
Počet stran: 240
Vydal: Albatros-CooBoo, 2011
Doporučená cena: 249 Kč
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama