Poselství jednorožců

22. března 2012 v 12:00 | Zdenina |  Knižní série
Poselství jednorožců je nádherná a čtivá fantasy trilogie, která uchvacuje nejen kouzlem Lilandgarie, ale také poutem s přírodou a dobrem.
Autorkou je Michaela Burdová jednotlivé knihy vydalo nakladatelství Fragment v letech 2008 - 2009.
.
Já na tuto sérii narazila u nás v městské knihovně, které děkuji za to, že kupuje stále nové a nové knihy. Je pravda, že knihy jsem četla již v prosinci, ale nemohla jsem se dokopat k sepsání svýmch názorů.

.
Samo dobro je zde velmi propojeno právě s přírodou, která tak ukazuje, že je nestranná a v podstatě v ní neexistuje dobro a zlo, ale vše je součástí jediného prvku, a to rovnováhy.
Příroda zde hraje důležitou součást děje, protože princezna Aranis dokáže používat přírodní síly, takže jejím tělem prochází samozná energie přírody.
.
Popisování emocí a duševních stavů je celá série prošpikovaná, neříkám, že je to špatně, ale kdyby toho bylo méně, tak by byl samotný příběh výraznější, protože takto dost ustupuje do pozadí a to je velká škoda.
.
Samotná Lilandgarie je zemí dobra, kde zlo neznají už stovky let. Tento svět velmi připomíná různé fantasy světy, např. Narnii, ale zároveň nám autorka předkládá svůj výklad i historii tohoto světa, který je možná až příliš jednoduchý.
Jednotlivé postavy jsou také jednoduché a nemají příliš záhad (až na Veragina), možná tam je až moc postav a dost z nich má naprosto nezapamatovatelná jména. Nebo alespoň mě chvíli trvalo, než jsem se v nich začala orientovat. Možná tam samotní čarodějové mohli mít více místa, protože se víc ukázali až ve třetím díle, takže příliš mnoho magických soubojů v knihách nenajdete.
.
Toto fantasy má všechno, co má mít klasická fantasy - nadpřirozené bytosti (ať dobré či špatné), záhadná jména i propracované vztahy mezi postavami, přesto k tomu je ještě přimíchána trochu romantiky mezi Aranis a Veraginem.
Možná je tu trochu více klišé a popisování okolí i pocitů, ale to jde odpustit a ponořit se do jednoduchého a dobrosrdečného světa, kde hrdinové vždy porazí zlo.
A možná právě v tom je trochu chyba, děj je dost předvídatelný a jednotlivé postavy jakbysmet. Vše na mě působilo až příliš dětsky a naivně, přesto nelituju přečtení.
Krásně se u knih odpočívá, užijete si trochu napětí i romantiky, a pokud od děje nečekáte příliš složitou zápletku, tak budete spokojeni.
Celou trilogii doporučuji především mladším čtenářům fantasy, ale začíst se mohou i ti starší, sice jim to nic nedá, ale mohou alespoň na chvíli zapomenout na složitost a zákeřnost skutečného života.
.
Oficiální blog autorky:
.
.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama