Recenze: Oliver Nocturno: Upírova fotografie - Kevin Emerson

31. března 2012 v 12:00 | Zdenina |  Recenze na knihy
Děj:
Oliver Nocturno je upír a na tomto světě je přes šedesát, přesto vypadá na třináct, bydlí s rodiči a bráchou Zlociusem (správně se jmenuje Charles) ve sklepě starého domu a po večerech navštěvuje upíří školu. Jednou ho Emalie náhodou vyfotí a jeho by ani ve snu nenapadlo, že by na fotografii mohl vypadat jinak než ostatní upíři. Oliver tuší, že je na něm něco divného, zvlášť když zjistí, že jen on chodí na pravidelné lékařské prohlídky. Co to před ním rodiče tají? Proč cítí sklíčenost a sympatizuje s lidmi, místo aby je vysával, jako to dělá Zlocius?
Emalii a jejímu kamarádovi Deanovi jde o život, protože upíří zjistí, že si fotila Oliverův dům, ten však neváhá a jde je varovat. A tak konečně najde dva přátele, kterým může důvěřovat a s kterými si velmi dobře rozumí.
.
Můj názor:
Celá kniha stojí na Oliverovi, který teprve poznává sám sebe, ale už dávno ví, že nechce být zlý a zabíjet, nebo jen vysávat lidi. Další úseky jako o škole, lidských přátelích a tajemství okolo jeho osoby patří do celku a čtenáři je tak převeden hezky ucelený příběh, který rychle ubíhá a čtenář se ani na chvilku nenudí.

.
Autor nám ukazuje klasické pojetí upírů s moderním nadhledem, pijí krev, spí v rakvích, v zrcadle nejsou vidět, slunce je zabije stejně jako kolík do srdce, dokáží se zneviditelnit. Dříve se v upíry přeměňovali jen dospělí, protože děti přeměnu nedokázaly přežít. Nyní se upíří děti tvoří geneticky a až v dospívání se s nimi spojí démon a oni začnou být zlý.
A to je na Oliverovi odlišné. V jeho věku by se s ním ve snu měl jeho démon už dávno spojit, jenže se zatím nic nestalo. Až během knihy Oliver uslyší hlas Illisia, který na něho trpělivě čeká, až bude připraven. Oliver skutečně není obyčejný upír, je velice výjimečný a to jak jeho stvořením, tak i jeho posláním.
.
Oliver však cítí, že s ním něco není, i po upíří stránce, v pořádku. Protože nikdy nechtěl ubližovat a nehodlá zabíjet lidi. Vlastně i proto nezabil Emalii, kterou pozoroval v domě, kam chodila fotit. Fascinovala a on se s ní později skamarádil, stejně jako s jejím kamarádem Deanem. Ostatní upíří děti si z něho kvůli tomu utahovali, že je lidumil a přátelí se s lidmi.
.
Zajímavý je vztah Olivera a jeho rodičů, které nazývá převážně Phlox a Sebastian, nikoli máma, táta. Vlastně dokonce zjistí, že se jeho rodičům příliš nedá věřit, protože před ním něco tají. Se svým bratrem Zlociusem (správně je to Charles) má stále nějaké roztržky a vypadá to, že Zlocius svého bratra nenávidí, přesto o něj má v nebezpečí starost.
.
Vlastně jsem čekala nějakou další přihlouplou upíří romanci, ale byla jsem mile překvapena, protože kniha má spád, napětí i tajemnost. Stylem mi trochu připomíná Darrena Shana, ale tady není tolik krve a zvěrstev, takže je kniha určena spíše pro dospívající mládež, kteří si skvěle dokáží užít lehce detektivní zápletku.
.
Kniha je velmi čtivá, a přestože je hodně naplněna Oliverovými emocemi, tak je tu i zajímavý děj, který nese známky dobrodružství, detektivky, humoru, akce a maličko i hororu.
Nejvíc mě ohromil závěr, který má až příliš vysoké tempo a čtenář nemá čas si události pořádně užít. Přece jen jde o velmi závažné věci, kvůli kterým s ním Emalie odmítne mluvit.
.
Oliver Norturno je velmi zajímavou četbou pro mládež do patnácti let, kteří rádi prožívají napínavé dobrodružství. Starší čtenáři se ale u něho také nudit nebudou, protože jako lehká, odpočinková četba je tato kniha ideální.
.
Hodnocení: děti 9/10, dospělí 7/10
Název: Oliver Nocturno - Upírova fotografie (orig. Oliver Norturne - The Vampire´s Photograph, 2008)
Autor: Kevin Emerson
Série: Oliver Nocturno
Překlad: Emílie Harantová
Vazba: pevná
Počet stran: 323
Vydal: CooBoo, 2011
Doporučená cena: 249 Kč
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 1. dubna 2012 v 20:36 | Reagovat

to už je to rok?! O_O jsi hodná, že jsi se zeptala :-) uprav si to tu, aby se ti to líbilo ;-)

2 Zdenina Zdenina | Web | 1. dubna 2012 v 20:49 | Reagovat

[1]: Jo, už je to celičký rok. Uplynulo to rychle, ani bych neřekla, že je to taková doba. :-)
Dík. Já se raději zeptám, než aby mi později někdo "nadával".

3 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 1. dubna 2012 v 20:53 | Reagovat

[2]: to bych neměla zapotřebí :-) jsem ráda, že se ti tu líbí :-)

4 polik polik | 12. června 2013 v 17:54 | Reagovat

:-( nic moc

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama