Eragon - Christopher Paolini

23. ledna 2012 v 1:14 | Zdenina |  Krátké recenze
Eragona jsem před Vánocemi objevila u nás v městské knihovně, tak jsem si vypůjčila přes Vánoce přečetla, možná si brzy vypůjčím další díl, ale momentálně toho mám doma na čtení ještě dost.
.
Kniha Eragon v originále vyšla v roce 2003 a napsal jí Christopher Paolini, u nás poprvé vyšla v roce 2004 v nakladatelství Fragment, o té doby bylo vydané několik dotisků, protože je kniha velmi žádaná.
.
Eragon patří do "povinné" četby všech nadšenců fantasy, děj není nikterak složitý, jen je lepší se mu věnovat, tak neztratíte přehled nad dějem. Ne, že by byl nějak složitý, ale dost se v něm skáče a místy není tak úplně přehledný.
Knihu je určena především mladším ("náctiletým") čtenářům, ale i dospělí si v ní něco najdou. Jedná se totiž o příjemné čtivo, při kterém se odpočine každý.

.
Autorem je mladý, začínající spisovatel, neříkám, že kniha je špatná, spíše naopak je skvělá a čtivá. Sami čtenáři prokázali, že se jedná o kvalitní četbu, která stojí za to, aby se četla. Přesto jsou v knize myšlenky, které uprostřed děje končí a dál rozvinuté nejsou. Asi jsem puntičkář a příliš si všímám nedostatků, ale taková jsem už já.
V knize je však použit velmi bohatý jazyk, který děj obohacuje a příběh rozhodně není nudný, ani na chvilku vás nenechá vydechnout a jste nuceni putovat s Eragonem a jeho přáteli dál a dál.
.
Velmi mě zaujala postava Safiry, tedy draka. Nejedná se totiž o běžný pohled na toto bájné stvoření, jako na magickou a hrůzostrašnou bytost, ale jako fyzicky zranitelnou, která je závislá na Eragonovi a pro něho je ochotná se obětovat, i kdyby jí to mělo stát život.
.
Přiznám se, že Eragona čtu poprvé a je pro mě velmi napínavým fantasy, další díly si jistě někdy přečtu. Čtvrtý díl v češtině vychází v březnu tohoto roku, ale já teprve uvidím, kdy se k němu dostanu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Katrin Katrin | Web | 25. ledna 2012 v 17:19 | Reagovat

A vidělas i film nebo se na filmy podle předloh nedíváš? Občas jde líp pochopit děj...

2 Denny Denny | 1. července 2012 v 15:46 | Reagovat

[1]: Film Eragon má s knihou společná tak možná jména postav. Sám o sobě jako "příslušník" žánru fantasy je spíš (pod)průměrný a jako zfilmovaná knižní předloha se dá víceméně shrnout jedním slovem: děs. Z původní atmosféry, děje a vtipu v něm nezůstalo prakticky nic. (Co ale čekat, když ze vznešené elfské bojovnice s havraními vlasy udělali romantickou modrookou zrzečku s kulatýma ušima a z hlavního hrdiny, 15letého kluka z farmy, nasládlé princátko.)

Chris Paolini film diplomaticky popsal jako odlišnou vizi a jiný náhled na svůj příběh, ale čtenáři knížky, kteří tuhle "verzi" viděli, vědí svoje. :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama