série Krevní pouta - Tanya Huff (část první)

21. září 2011 v 20:38 | Zdenina |  Knižní série
Omlouvám se, ale musím to rozdělit na dvě části - Zde budu mluvit o d prvních čtyech dílech série Cena krve, Stopy krve, Linie krve a Spojení krve.
Zdenina
Série Krevní pouta začala vycházet již v roce 1991 v kanadském Torontu a na svědomí ji má spisovatelka Tanya Huff. Původně byla myšlena jako tetralogie, tedy měla mít díly Cena krve, Stopy krve, Linie krve a konec měl být ve Spojení krve, jenže autorka napsala několik povídek o hlavních hrdinech - Vicki, Henry a Mike - a uvědomila si, že by chtěla ještě některé vztahy dořešit, a tak v roce 1997 vznikl pátý díl s názvem Dluh krve a po letech v roce 2006 dovyšla ještě poslední kniha, tedy spíše soubor devíti povídek s názvem Krevní banka.

U nás série začala vycházet v nakladatelství Brokilon až v roce 2009, když na AXN běžel stejnojmenný seriál natočený právě podle Krevních pout, bohužel byl ukončen po druhé sérii.
.
Celá série se u nás v ČR svezla na upíří vlně odstartovanou Stmíváním, přesto se nemůže házet do stejné kupy jako jiné upíří romantiky, Krevní pouta se od nich dost odlišují (daly by se z části přirovnat k Pravé krvi - jen tady není tolik sexu). Jedná se prvotřídní tedektivku s nadpřirozenými prvky a se silným černým humorem, o který se postará především detektiv Mike Celluci. Náctileté puberťáky zde nepotkáte (jedině mladého kluka z ulice Tonyho), vše bráno dost dospěle, ale nemohu říct, že by to nebylo napsáno zajímavě - nejdete zde napětí, humor i báječné zápletky.
Cena krve (Blood Price) - první kniha
Kniha byla takový úvod do série a rozhodně mě velmi zaujala, četla jsem ji od té doby již několikrát, ale vždy mě dokáže potěšit. Vztahové linie milostného trojúhelníku Henry-Vicki-Mike se nám pomalu zamotávají a všechny postavy se nám představují.
Děj:
Vše začíná záhadnou vraždou v metru, ke které se náhodou nachomýtne soukromé očko Vicki Nelsonová, která bývala policistkou v Torrontském oddělení vražd, jenže musela ze zdravotních důvodů odejít (má problémy s očima - za šera vidí jen obrysy). Detektiv Mike Celluci (bývalý Vickiin parťák a milenec) dostane vraždu na starosti, ale rozhodně z ní radost nemá, on totiž nemá rád nic záhadného - podle něho se vše dá vyjasnit. Vražd přibývá a všechny těla v sobě nemají ani kapku krve.
Vicki je unesena spisovatelem Henrym Fitzroyem, který však není člověk, nýbrž upír. On však vrah není a Vicki se s ním pouští do pekelně zamotaného případu. Vrahem je démon, který naoko slouží zamindrákovanému vysokoškolákovi Normanovi, ale ve skutečnosti po městě krví píše jméno pána démonů. Vicki je mu na stopě, ale nakonec je to Henry, kdo se s pánem démonů dohodne, bohužel je u toho i Mike, který nechce uvěřit tomu, že za vraždami stál démon.
Celý popis dílu najdete zde:

Stopy krve (Blood Trail) - druhá kniha
V tomto díle se mi hlavně líbilo to, že zde nebyli vlkodlaci vykresleni jako krvežíznivá monstra, ale jako obří psi neznámého plemene. Mají svoji rodinnou hierarchii, a stříbro jim nijak nevadí, zabít je můžete klidně obyčejnou kulkou.
Je tu vidět to, že se lidé bojí neznámého, proto rodina vlkodlaků raději volí život oddělený od lidí, aby předešli případnému "honu na čarodějnice". Na tom je velmi dobře vykreslen obraz života menšin, které jsou nuceni žít v ústraní a na okraji společnosti.
Děj:
Upír Henry Fitzroy zavolá soukromému očku Vicki Nelsonové, že pro ni má práci. Jedná se o to, aby objasnila dvě vraždy v rodině Henryho přátel, kteří jsou vlkodlaci a někdo je zabíjí stříbrnými kulkami. Vicki souhlasí a s Henrym se vydají na cestu.
Vicki musí pátrat na venkově, kde rodina vlkodlaků žije, do toho se přimíchá žárlivý a podezřívavý Mike Celluci, který zjistí, že v Henryho minulosti něco nehraje. Jenže je postřelen další člen rodiny a případ se nakonec ukáže dosti komplikovaný. Vlkodlaky vraždí pobožný soused Carl Biehn, který i se svým synovcem uhoří.
Celý popis dílu najdete zde:

Linie krve (Blood Lines) - třetí kniha
Děj plyne svižným tempem bez zádrhelů, na první mrtvoly nemusíme dlouho čekat a dál se nám prohlubují vztahy mezi jednotlivými postavami, mám na mysli hlavně pouto mezi Vicki a Henrym i Vicki a Mikem.
Víc prostoru v knize dostane právě detektiv Mike Celluci a celou knihu bude dost nabručený, hlavně proto, že se mu městem prohání mumie, která ovládá mysli polecejních "hlavounů", kteří ho chtějí zatknout - takže o vtipné hlášky není nouze.
Děj:
Do Torronta je přivezena mumie zapečetěná v sarkofágu, později se ukáže, že se jedná o egyptského velekněze temného boha Akhekh. Mumie začne vysávat z lidí životní energii a hodlá ovládnout celé město, to se jí také skoro povede (hlavně když ovládne bohaté lidi a policii), jenže se do toho zaplete Vicki a Henry, který mívá sny o slunci a domnívá se, že by měl umřít, jenže za vším je ta mumie.
Vše by se mohlo zdát docela jednoduché, nebýt toho, že si bůh Akhekh vybere Vicki jako svojí oběť a ona je neprávem zatčena a zavřená do vězení pro psychické případy, kde je mučena vězenkyní, kterou Vicki v minulosti zatkla. Henry s Mikem ji naštěstí dostanou ven, ještě se vypořádají s mumií velekněze a město je opět zachráněno.
Celý popis dílu najdete zde:


Spojení krve (Blood Pact) - čtvrtá kniha
Tímhle dílem měla původně série končit a asi úplně nejvíc na mě zapůsobil. Děj je protkaný vzpomínkami, myšlenkami i city. Trojúhelník hlavních hrdinů se uzavírá a Vicki si konečně zvolí, i když je ovlivněna svou přeměnou. Díl je asi nejtemnější se všech a místy mohu klidně říci, že se jedná o horor.
Děj:
Vicki Nelsonová má sice ráda svou matku, ale rozhovor s ní stále odkládá, až je jí oznámeno, že zemřela na infarkt. To jí pochopitelně zdrtí a ona má výčitky svědomí, že si s ní nepromluvila. Naštěstí má své dva společníky upíra Henryho a detektiva Mika, kteří jsou jí oporou. Koná se pohřeb a vše by bylo jednoduché, kdyby Vicki nezahlédla svou mrtvou matku pochodující u jejího bytu.
Doktorka Burková, pro kterou pracovala Vickiina matka, totiž pomocí bakterií oživuje mrtvoly. Henry je během sledování chycen, doktorka ho pak zkoumá a dělá na něm pokusy. Náš upír vzpomíná na svou minulost a pomalu je ovládán Hladem, takže když ho Vicki s Mikem osvobodí, jsou napadení hladovým upírem, naštěstí to přežijí. Pak ještě dojde k boji s oživlými mrtvolami, celá laboratoř shoří a Vicki je smrtelně raněná. Henry je tedy nucen ji přeměnit v upíra. Oba spolu odcházejí do Vancouveru, kde si Vicki zvyká na upíří život, na závěr se však vrací k Mikovi.
Celý popis dílu najdete zde:
.
Můj názor na tuto knihu:
V druhé části budu mluvit o posledních dvou dílech - Dluh krve a Krevní banka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama