série Krevní pouta - Tanya Huff (část druhá)

21. září 2011 v 20:40 | Zdenina |  Knižní série
Moje předcházející shrnutí série Krevní Pouta, kterou má na svědomí Tanya Huff, naleznete zde: http://literarnikoutek.blog.cz/1109/serie-krevni-pouta-tanya-huff-cast-prvni
Celá série se rozhodně nedá zařadit mezi upíří (nadpřirozené) romance, sice se zde milostný trojúhelník vyskytuje, ale v porovnání s napětím a detektivními zápletkami ustupuje do pozadí, vše je pak doplněno spoustou černého humoru, o který se převážně stará detektiv Mike Celluci se svými vtipnými komentáři, takže o zábavu není nouze.
Při čtení těchto knih se nudit nebudete, pobavíte se a autorka nám přetkládá spletité případy, za kterými stojí (nebo se jich nějak týkají) obludy všeho druhu - démon, vlkodlaci, oživlá mumie egyptského kněze a duchové.

Dluh krve (Blood Debt) - pátá kniha
Vztahy, které se zdály být v minulém díle ukončeny, nám ukazují i budoucí cesty, po kterých mohou hlavní postavy kráčet. Upíří vztah mezi Vicki a Henrym vyústí v masové vyvraždění dvou znepřátelených gangů a následný zvířecí sex, přesto Vicki zůstává s Mikem, kterého má ráda.
Příběh je dost komplikovaný a temný, doplněný o pocity a myšlenky hlavních postav, kteří to ani tentokrát nebudou mít jednoduché.
Děj:
Po překvapivém závěru čtvrtého dílu Krevních pout se Vicki vrátila do Torronta a Henry zůstal s Tonym ve Vancouveru, kde se však upírovi začne zjevovat duch (později více), Vicki s Mikem se za ním okamžitě vypraví a společně rozplétají případ černého obchodu s orgány, Mike se tentokrát do případu zapojí s nasazením vlastního života a Vicki s Henrym ho musí zachraňovat. Ale nakonec jsou duchové pomstěni a najdou svůj klid. A Vicki pozná, že se Henry mýlil, dva upíři spolu mohou koexistovat v jednom lovišti, aniž by si šli po krku.
Celý popis dílu najdete zde:

Krevní banka (Blood Bank)
Tenhle díl nemůžu brát jako právoplatný šestý díl, protože se jedná o soubor jednotlivých povídek, které odhalují minulé i další osudy hlavních postav. Mně se nejvíce líbí povídky - To město není dost velké; Mít s kým sdílet noc; Sceleratus a Tak tu máme Vánoce.
Každá povídka je trochu jiná a až na několik výjimek jsou plné nejen napětí a humoru, ale i pocitů, stejně jako celá série.
- Tohle město není dost velké:
Jedná se o velmi svižnou povídku a jako obvykle si Vicki nenechá od nikoho radit, s problémem se chce poprat sama.
Děj:
Povídka přímo navazuje na Spojení krve, kdy se upírka Vicki vrátila do Toronta a zvyká si na svoje teritorium, jenže se ve městě objeví další upírka, která hned začne lovit nebohé lidi a Vicki je nucena o své loviště bojovat. Přestože je nově příchozí upírka mnohem starší, tak ji Vicki nakonec přelstí a zlikviduje. Torronto je její město.
- Chovat se jako člověk:
Je tu povedeně ukázáno chování dobových postav, které žili v Anglii na začátku 19. století.
Děj:
Henry vzpomíná na počátek 19. století, kde v Anglii odhaloval špiona v kruzích šlechticů, který pracuje pro Francii, nakonec se ukáže, že za vším hledej ženu - slečnu Carmillu, které se však podaří uprchnout.
- Karty také říkají:
Povídka je sice hodně napínavá, ale bohužel postrádá humorné scénky, vše je bráno dost vážně. Ale přece jen se nenudíme a také se dozvíme, jak se dostala k té dodávce, ve které jela s Mikem v Dluhu krve do Vencouveru za Henrym.
Děj:
Příběh je řazen mezi Spojení krve a Dluh krve, kdy Vicki kontaktuje cikánská kartářka, že je v nebezpečí. Vicki se musí vypořádat s fanatikem, který ví, že je upír a chce jí zabít. Ona mu nakonec jen vymaže paměť a odvede do kostela.
- Mstivý duch jezera Nepeakea:
Krásné podání příběhu o jezerní příšeře, která se však ukáže jen jako vymyšlenou báchorkou. Zároveň však Vicki poznává, že její zaměstnavatel není moc dobrý člověk a tak trochu se rozhodne přiklonit na stranu místních obyvatel.
Děj:
Upíří soukromé očko Vicki Nelsonová se specializuje na záhadné případy, kontaktuje jí Stuart Gordon, aby vyšetřila vraždu zeměměřiče. Gordona nikdo v okolí jezera Nepeakea nemá rád, prý rozhněval ducha jezera. Vicki s Mikem se ujmou případu, ale zjišťují, že jezerní obluda vy vymyšlená, ale Gordon není dobrý člověk. Vicki se přikloní na stranu starousedlíků a Gordon je odstraněn.
- Mít s kým sdílet noc:
Povídka je velmi povedená a rozhodně se u ní nudit nebudete. Henry hledá nejen společnost na noc, ale i někoho, kdo by mu vynahradil Vicki. Zároveň má asi velmi vysoké etické cítění, když nedovolí, aby nějaký démon zabíjel lidi na jeho území, ale samozřejmě si říká, že to jsou jen jeho teritoriálními pudy.
Autorka nám ukazuje, že existují další noční obludy, které vás zabijí a sní všemi možnými způsoby.
Děj:
Ocitáme se po Dluhu krve, kdy se Tony odstěhoval od Henryho a on nyní pomocí inzerátů hledá partnera, jenže se mu ozve sukuba Lilah, s kterou vyřeší případ zavražděných lidí v docích. Lilah však netouží být Henryho parťákem a tak se rozejdou. Následuje další rande, kam dorazí džin Abdulah a Henrymu dojde, že se přes inzeráty asi s nikým "normálním" neseznámí.
- Hnízdo:
Obří brouci útočící na lidi, to mi zní jak děj nějakého béčkového hororu, ale přesto je povídka velmi vtipná a rozhodně originálně zakončená, když Vicki odpálí část metra.
Děj:
Duncan Travis si najal upírku Vicki, aby zlikvidovala hnízdo nepřátelských brouků King-tiků, kteří sídlí v Torrontském metru a sají lidem krev z kotníků. Vicki tomu nejdříve nevěří, ale to se změní, když zjistí, že něco "jejímu" Mikovi sál krev, a nyní má v krvi nějakou látku. Objeví, že brouci - pěšáci sají krev komukoliv, ale jen z lidí s "nulkou" odsávají krev, kterou pak nosí královnám, aby se nasytily. Vicki nechtěla nic riskovat, a tak odpálila popelářský vůz a hnízdo zničila.
- Sceleratus:
Henry nám opět odkrývá část své minulosti, ve které se při honbě za pomstou nechával ovládat Hladem, a proto má na svědomí spoustu životů, nakonec však překvapivě nalezne spásu v kostele.
Děj:
Henry chodí každý rok ve stejnou dobu na zpověď do kostela a Tony chce vědět proč. Henry mu nakonec tedy vypráví svůj příběh.
Kolem roku 1937 se Henry zamiloval do vdovy Ginevry Treschiové, která pak byla obviněna, že obcuje s ďáblem a inkvizitoři jí umučili k smrti. Henry je pomalu zabil, ale měl výčitky, že Ginevru zabil on. Všechny soudce a katy Španělské inkvizice zabíjel, nakonec dorazil až do Španělska, kde se setkal se starým mnichem, který mu radil, aby spasil svoji duši tím, že zastaví zrádného Carradoriho, který uctívá zlo. Henry ho zabil a přitom zachránil malé dítě.
Henry i po těch letech má stále výčitky. Ví sice, že nezpůsobil Ginevřinu smrt, ale stejně má pocit, že má na rukou krev.
- Kritická analýza:
Povídka mi přijde taková rozporuplná a záhada je totiž nakonec vyřešena jen napůl. Ani tu není Mikovo humor, takže je to celé takové zvláštní.
Děj:
Upírka Vicki má chránit spisovatele Raymonda Carra, ale ten je přesto zavražděn. Vicki nakonec odhaluje, že vrah není nikdo skutečný, nýbrž postava ze spisovatelova románu, ve kterém jako zápletku vyvraždil celou vesnici a postavy z knihy se rozhodly pomstít.
- Tak tu máme Vánoce:
Taková krásná, velmi vtipná a povedená parodie na Dickensonovu Vánoční koledu, kde Vicki zaujala místo cynického Scroogeho (Vydřiducha), který nesnáší Vánoce. Tři "duchové Vánoc" - Henry, Mike a Nicota - ji přesvědčují, aby věřila ve Vánoce a v lásku.
Nudit se rozhodně nebudete, hned na začátku mě dostala hádka Vicki a elfa od Santa Clause, kdy ho téměř napadla.
Děj:
Vicki nesnáší Vánoce a v noci se jí zdá sen, kde jí Tony oznámí, že ji navštíví tři duchové Vánoc - prvním je Henry a ukázal jí Vánoce minulé, které šťastně slavila s rodinou a přáteli. Mike Celluci je druhý duch a ukáže jí Vánoce přítomné, kde slyší Mikovu rodinu, jak o ní mluví jako o zloduchovi, který stahává Mika do temnoty. Třetím duchem je nicota v kápi a ukázala jí Vánoce budoucí, Vicki na vlastní oči vidí, jak Mike stárne a rozpadává se v prach. To vše jí ukázalo, že si s Mikem musí užít každý okamžik a to, že je upír na tom nic nezmění.
Celý popis povídek najdete zde:

A tak mi skončila jedna z nejoblíbenějších knižních sérií o upírech, přesto nemám důvod k pláči, na příští rok totiž nakladatelství brokilon plánuje vydání volně navazující trilogie Smoke Books - Kouř a stíny, Kouř a zrcadla a Kouř a popel. Alespoň se mám na co těšit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama