Letní dumání 7 - Fantasy je pro hlupáky

29. srpna 2011 v 5:41 | Zdenina |  Popsané listy
U Abyss je projekt Letní dumání - http://abyss-mystery.blog.cz/1107/letni-dumani-aneb-je-cas-se-zamyslet, kdy zadává zajímavá téma a čtenáři se nad nimi zamýšlejí. Tentokrát jsem zvolila Fantasy je pro hlupáky.

Babička: "Nečti pořád to pitomé sci-fi, zblbneš z něho."
: "Ale já nečtu sci-fi, tohle je fantasy."
Babička: "Vždyť je to všechno stejné, ne?"
: "Tak to není, dneska se už fantasy osamostatnělo od sci-fi."
Babička: "Aha, pro mě je stejně to samé. Já mám raději pěknou dobrodružnou knihu, ta alespoň rozvíjí fantazii."
: "Babi, nerada tě zklamu, ale ta tvá dobrodružná literatura je vlastně předchůdce (trochu příbuzný) fantasy."
Babička: "Cože? To není možné. Fantasy čtou jen blbci."
: "Tak to rozhodně ne. Dobrodružné knihy taky mají jen vymyšlené postavy, jen se obvykle odehrávají ve skutečném světě (třeba Divoký západ), kdežto fantasy je ve smyšleném, ale jinak si sou blíž, než si myslíš."
Babička: "Ne, ne a ještě jednou ne. Fantasy je pro hlupáky nebo ty, co se bojí skutečného světa!"
: "Babi... ach jo."
Tak takhle jsem se nedávno pohádala se svou babičkou o svoji oblíbenou fantasy literaturu.
.
Bohužel podobný (ne-li stejný) názor má spousta lidí. Zavrhují fantasy, aniž by přečetli byť jen jedinou stránku. Ještě horší jsou ti, co urážejí fantasy autory - tvrdí o nich, že neumí psát a nevyznají v historii (asi propadli z dějepisu), jinak by napsali historický román.
.
Odpůrci také často argumentují tím, že fantasy není kvalitní literatura (mnohdy brak) a nedá se srovnávat třeba s Hemingwayem nebo Remarquem (prostě se světovou klasickou literaturou).
Fajn, já jim jejich názor neberu a chápu, že některé fantasy jsou na kvalitu trochu slabší, ale jiné jsou zase fenomenální, vemte si třeba Tolkienův Pána prstenu, to bych si rozhodně ani omylem nedovolila označit za brak.
Taky jde o to, co od jaké literatury očekáváme. Od fantasy se asi těžko poučíme, zato si odpočineme. To díla od Hamingwaye jdou stěží označit za odpočinkovou četbu.
Nic se podle mého nedá srovnávat, každé to patří do jiné skupiny, tak proč bych to míchala?
.
Já kašlu na historii, raději proputuji s Conanem jeho svět, s Femorianem tajemné Podmoří, nebo s Frodem Středozem. Prostě raději zažívám sice vymyšlená dobrodružství, ale o nic víc uvěřitelná a napínavá než v historickém románu.
Ráda se začtu a hned se objevím vedle postav v knize a mohu snít, na chvilku zapomenout na všední starosti a prožívat skutky hodné hrdiny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama