Harry Potter a Relikvie smrti - Joanne K. Rowlingová

15. července 2011 v 12:30 | Zdenina |  Krátké recenze
Knihu Harry Potter and Deathly Hallows napsala Joanne K. Rowlingová v roce 2007, u nás ji vydalo nakladatelství Albatros v roce 2008 pod názvem Harry Potter a Relikvie smrti.
Celá série má sedm dílů:
HP a Kámen mudrců, HP a tajemná komnata, HP a vězeň z Azkabanu, HP a ohnivý pohár, HP a fénixův řád, HP a princ dvojí krve, HP a relikvie smrti.
.
Jedna velká sága je u konce a poslední díl nám odhaluje mnohá tajemství ze života důležitých a "velkých" postav, také vychází najevo, že každý měl své tajemství a nikdo nikoho ve skutečnosti neznal. Vše je úžasně propracováno do detailu (stejně jako v předchozích knihách), ale až v této závěrečné, sedmé knize vynikají všechny dějové linie a všechno do sebe zapadne.


Brumbál skrýval hořké a temné tajemství s mládí, kdy chtěl ovládat mudly a vlastně byl jako Voldemort, naštěstí se změnil a stal se ochráncem dobra, jenže i tato "dobrá" stránky má i temnější momenty. Brumbál byl mistrovský manipulátor, a v podstatě ovládal všechny kolem, aby vše došlo ke správnému konci.
Snape měl také tajemství, které se však chudák Harry dozví až po jeho smrti. Severus miloval jeho matku a celou dobu ho v Bradavicích chránil. Přesvědčil ho k tomu Brumbál, aby to udělal pro Lily, kterou nikdy nepřestal milovat.
.
Příběh je snad nejnapínavější ze všech dílů a velkolepá bitva o Bradavice se autorce rozhodně povedla. Jen je škoda, že mnoho kladných postav muselo zemřít, u některých to byla skutečně škoda.
Jiné postavy se nám ukazují v novém světle a některé skutečně hodně překvapí, například Neville svou odvahou, nebo třeba Narcisa Malfoyová, která pomůže Harrymu jen, aby se dostala ke svému synovi Dracovi.
.
V závěrečné bitvě nejen o Bradavice, ale vlastně i o svět, se neutkají jen Harry s Voldemortem, ale i láska proti touze po moci a odvaha proti strachu. Harry se nejdříve smíří se smrtí, aby se vzápětí stal jejím pánem a vrátil se k živým. Voldemort je z toho chudák zmatený a začíná panikařit, to se mu nakonec stane i osudným. Kdyby Harryho poslouchal, mohl skončit jinak, ale holt Pán zla má svojí hlavu a dopadl, jak si zasloužil.
.
Publikováno i na mé osobní stránce: muj-svet-zdenina.blog.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama