Výcvik archeologických psů - Pavel Houser

28. května 2011 v 16:16 | Zdenina |  Recenze na povídky
Povídku Výcvik archeologických psů napsal Pavel Houser a byla publikována v časopisu XB-1, čísle 5/2011 v rubrice Domácí SF.
.
Během čtení jsem se několikrát ubezpečovala, že čtu povídku, protože je napsaná ve formě odborného článku. V první chvíli jsem i pochybovala, zda je to skutečně pravda nebo jen sci-fi, a ani bych se nedivila, kdyby se to skutečností stalo.
.
Četlo se to velmi pěkně, já tyhle články z oblasti archeologie mám ráda, ale nebyly použity cizí slova, takže i laik si přijde na své.
Povídka byla zajímavá, ale já upřímně doufám, že se to nikdy skutečností nestane, protože by to nemusely památky přežít.
.

Povídka pojednává o tom, že (v budoucnosti) vypomáhají při archeologických vykopávkách speciálně vycvičení psi, nebo spíš hledají sami a vědci si v klidu odpočívají či popíjejí kávu.
Na jednu stranu ubyla zranění či úmrtí při výzkumných průzkumech, protože tam kromě psů nikdo není.
Na druhou stranu se z archeologie stal v podstatě sport (druh kynologie), nejdůležitější už není objevit historii, ale být co nejrychlejší a nejefektivnější. Na památky se neberou žádné ohledy, vlastně to vypadá tak, že pes nosí kosti či artefakty a vědec to jen určuje a odevzdává muzeu, když to tedy neprodá na černém trhu.
Hlavní práci odvádějí psy, kteří jsou cvičeni na různé specializace - stopař, norník, hledač zlata a drahých kovů, kostí či i budov. Pak jsou při vykopávkách ještě používáni hlídači, kteří mají na starost ostrahu a ohlídat, aby tam nikdo nekradl.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama